Opbrengst van zonnepanelen per seizoen: wat is normaal in Nederland?
Opbrengst zonnepanelen per maand: tabel met kWh per kWp en voor 10 panelen, waarom juni niet altijd wint en hoe je checkt of jouw opbrengst normaal is.

Inhoud8 onderdelen
De opbrengst van zonnepanelen per maand verschilt in Nederland enorm. Mei, juni en juli leveren elk zo'n 13 procent van de jaaropbrengst, december maar 2 procent. Voor een installatie van tien panelen van 435 wattpiek, die volgens Milieu Centraal 3.800 kWh per jaar oplevert, is dat bijna 500 kWh in juni en zo'n 75 kWh in december. Hieronder zie je per maand wat normaal is, per kWp en voor tien panelen, zodat je je eigen opbrengst kunt vergelijken.
Opbrengst zonnepanelen per maand: de tabel
Milieu Centraal geeft de verdeling van de jaaropbrengst over de maanden, gebaseerd op het gemiddelde weer van 1991 tot en met 2020. Wij hebben die percentages afgerond op hele procenten en omgerekend naar kWh. Per kWp (1.000 wattpiek aan panelen) rekenen we met 870 kWh per jaar. Dat volgt uit de cijfers van Milieu Centraal: 10 panelen van 435 Wp, samen 4,35 kWp, leveren 3.800 kWh.
Meer uitleg
| Maand | Aandeel in het jaar | Per kWp | 10 panelen (4,35 kWp) |
|---|---|---|---|
| Januari | 3% | 26 kWh | 114 kWh |
| Februari | 5% | 44 kWh | 190 kWh |
| Maart | 9% | 78 kWh | 342 kWh |
| April | 12% | 104 kWh | 456 kWh |
| Mei | 13% | 113 kWh | 494 kWh |
| Juni | 13% | 113 kWh | 494 kWh |
| Juli | 13% | 113 kWh | 494 kWh |
| Augustus | 11% | 96 kWh | 418 kWh |
| September | 9% | 78 kWh | 342 kWh |
| Oktober | 7% | 61 kWh | 266 kWh |
| November | 3% | 26 kWh | 114 kWh |
| December | 2% | 17 kWh | 76 kWh |
| Jaar | 100% | 870 kWh | 3.800 kWh |
Opbrengst van 10 panelen, januari tot en met juni
Opbrengst van 10 panelen, juli tot en met december
De tabel geldt voor een goed dak: op het zuiden, met een helling van 30 tot 45 graden en zonder schaduw. Liggen je panelen op het oosten of westen bij 30 graden, dan levert elk paneel volgens Milieu Centraal ongeveer 80 procent daarvan. Wat dat na 2027 betekent, lees je in oost-west of zuid.
Waarom leveren zonnepanelen in de zomer zoveel meer op?
In de zomer staat de zon hoger, zijn de dagen langer en zijn er meer zonuren. Het licht valt dan steiler en krachtiger op je panelen. In december staat de zon laag, is het na een uur of acht al donker en is het vaak bewolkt.
Meer uitleg
Toch is juni niet altijd de beste maand. Zonnepanelen werken minder goed als ze warm worden. Volgens Milieu Centraal daalt de opbrengst met ongeveer 3,5 procent per 10 graden temperatuurstijging. Een paneel op een zomers dak wordt al snel veel warmer dan de lucht. Daarom kunnen heldere, koele dagen in april en mei de beste dagen van het jaar zijn.

Hoeveel verschilt de opbrengst per jaar?
Flink. De tabel is een gemiddelde over dertig jaar, en geen enkel jaar is gemiddeld. Volgens het KNMI scheen de zon in 2025 landelijk 2.123 uur, tegen een normaal van 1.774 uur. Daarmee was 2025 het op één na zonnigste jaar sinds 1906; alleen 2022 was zonniger, met 2.230 uur. In zo'n jaar leveren je panelen duidelijk meer op dan de tabel. Na een grijs voorjaar kan het juist tegenvallen.
Ook binnen Nederland verschilt het aantal zonuren per regio. Vergelijk je opbrengst daarom liever met panelen bij jou in de buurt dan met een landelijk gemiddelde.
Is jouw opbrengst normaal? Zo controleer je het
Vermogen opzoeken
Aantal panelen × wattpiek per paneel, gedeeld door 1.000. Twaalf panelen van 400 Wp is 4,8 kWp.
Maandopbrengst aflezen
Kijk in de app of het portaal van je omvormer.
Delen door je kWp
Zo krijg je kWh per kWp, en kun je vergelijken met de tabel.
Corrigeren voor je dak
Oost of west bij 30 graden: reken met ongeveer 80 procent van de tabel.
Rekening houden met het weer
Vergelijk met dezelfde maand vorig jaar of met buren met panelen.
Meer dan 10 procent lager?
Laat panelen en omvormer nakijken, zoals Milieu Centraal adviseert.
Rekenvoorbeeld
Is 300 kWh in april normaal?
- Installatie: 12 panelen van 400 Wp = 4,8 kWp, op het oosten en westen, 30 graden.
- Verwachting op een zuiddak: 4,8 × 104 = 499 kWh.
- Correctie oost-west (80 procent): ongeveer 400 kWh.
- Gemeten: 300 kWh. Dat is een kwart minder dan verwacht.
- Was april niet uitzonderlijk somber, dan is het tijd om te laten kijken naar foutmeldingen, schaduw of vuil.
Houd ook rekening met de leeftijd van je panelen. Panelen verliezen langzaam vermogen. Volgens Milieu Centraal is de garantie dat ze na 25 jaar nog 80 procent van hun oorspronkelijke vermogen hebben. Een installatie van tien of vijftien jaar oud zit dus wat onder de tabel, en dat is normaal.
Een lage opbrengst kan aan de omvormer liggen: brandt het groene lampje niet of zie je foutcodes, lees dan wanneer is je omvormer aan vervanging toe?. Bij panelen die vrijwel plat liggen, kan vuil meespelen. Of schoonmaken dan zin heeft, lees je in zonnepanelen schoonmaken: nodig of onzin?.
Wat betekent die verdeling als salderen stopt?
Tot en met 2026 mag je je zomeroverschot wegstrepen tegen je winterverbruik. Vanaf 1 januari 2027 kan dat niet meer, zie de salderen 2027-gids. Dan wordt de maandverdeling ineens belangrijk. Tien panelen leveren in december zo'n 76 kWh, terwijl een huishouden met 3.500 kWh per jaar gemiddeld bijna 300 kWh per maand gebruikt. In juni is het omgekeerd: dan lever je veel meer dan je gebruikt.
Meer uitleg
Een thuisbatterij lost dat seizoensverschil niet op. Die verschuift stroom van overdag naar de avond, niet van juni naar december. Wel helpt hij om in het voorjaar, de zomer en het najaar meer van je eigen stroom te gebruiken. Hoeveel panelen bij jouw verbruik passen, reken je uit in hoeveel zonnepanelen heb ik nodig?.

Zo helpt Stroon
Twijfel je of je panelen doen wat ze moeten doen, of wil je weten wat nieuwe panelen op jouw dak per maand opleveren? We rekenen het met je mee op basis van je dak, je verbruik en je bestaande installatie. Lees meer over zonnepanelen of vraag gratis advies aan.
Nog vragen?
Veelgestelde vragen
Hoeveel kWh levert een zonnepaneel per maand op?
Een paneel van 435 wattpiek levert op een goed dak zo'n 375 kWh per jaar. Verdeeld over de maanden is dat ongeveer 49 kWh in mei, juni en juli, rond de 34 kWh in maart en september en maar 7 à 8 kWh in december. Op een dak op het oosten of westen, of met schaduw, is het minder.
In welke maand leveren zonnepanelen het meest op?
Mei, juni en juli leveren volgens Milieu Centraal elk zo'n 13 procent van de jaaropbrengst, april 12 procent. Juni is dus niet automatisch de beste maand. Panelen werken minder goed als ze warm worden: per 10 graden warmer zakt de opbrengst met ongeveer 3,5 procent. Een heldere, koele dag in april of mei kan daardoor een topdag zijn.
Leveren zonnepanelen ook iets op bij bewolking?
Ja. Panelen gebruiken ook het verstrooide licht dat door de wolken komt, alleen veel minder dan bij volle zon. Daarom leveren ze in de winter nog wel iets, maar weinig: november, december en januari zijn samen goed voor zo'n 8 procent van de jaaropbrengst. Een grijze week in de zomer zie je ook duidelijk terug in je app.
Wanneer moet ik me zorgen maken over een lage opbrengst?
Kijk niet naar één dag of één week, maar naar een hele maand of een seizoen, en vergelijk met dezelfde periode vorig jaar. Houd rekening met het weer. Valt de opbrengst meer dan 10 procent lager uit dan je mag verwachten, dan adviseert Milieu Centraal om je panelen en omvormer te laten nakijken.
Bronnen
- [1]Milieu Centraal — Hoe werken zonnepanelen (opbrengst per maand, temperatuur)milieucentraal.nl
- [2]Milieu Centraal — Kosten en opbrengst zonnepanelenmilieucentraal.nl
- [3]Milieu Centraal — Kunnen zonnepanelen op mijn dak? (richting en hellingshoek)milieucentraal.nl
- [4]Milieu Centraal — Zonnepanelen onderhouden, vervangen of wegdoenmilieucentraal.nl
- [5]KNMI — Jaaroverzicht 2025knmi.nl
Geschreven door de redactie van Stroon en gecontroleerd op 1 oktober 2026. Feiten over regels, belastingen en subsidies komen uit de bronnen hierboven. Zie je iets dat niet (meer) klopt? Mail ons op info@stroon.nl.


